Jak dodać stronę do Google Search Console?

Czyli co zrobić jeżeli moja strona nie wyświetla się w wyszukiwarce Google?

W tej instrukcji pokażemy Ci krok po kroku jak dodać stronę do Google Search Console, aby strona szybciej zaindeksowała się w Google. Powinno Ci to zająć mniej więcej 60 minut. Jeśli jednak nie chcesz robić tego samodzielnie, zapytaj swojego Project Managera o aktualną cenę tej usługi u nas w firmie.

Częstym problem posiadaczy stron internetowych jest pytanie: „Posiadam stronę internetową od dłuższego czasu, lecz nie mogę jej znaleźć w wyszukiwarce, dlaczego?” Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta, mianowicie przeglądarka jeszcze nie wie o istnieniu naszej strony. Aby dodać stronę do przeglądarki musi ona zostać zaindeksowana. W skrócie – indeksowanie jest procesem, podczas którego roboty Google (crawlery) mają za zadanie przeskanować treści naszej strony a następnie umieszczają ją w indeksie wyszukiwania.

Skoro wyjaśniliśmy sobie czym jest indeksowanie i w jaki sposób się odbywa, odpowiedzmy sobie jeszcze na nieco konkretniejsze pytanie:

Jeśli przy próbie edycji otrzymasz komunikat fatal error lub mimo wczytania widzisz ciągłe kółko ładowania się elementora – ten artykuł w większości przypadków rozwiąże twój problem.

 

Jak dodać stronę do Google Search Console

Musimy wykonać kilka kroków:

  1. Tworzenie konta Google Search Console i weryfikacja rekordu
  2. Dodanie rekordu TXT
  3. Weryfikacja rekordu
  4. Zgłoszenie strony do indeksowania
  5. Dodanie mapy witryny

Jeżeli przejdziemy pomyślnie przez te punkty, nasza strona powinna zostać zaindeksowania – a co z tym idzie, będzie wyświetlać się jako wynik wyszukiwania w przeglądarce Google.

Pamięć ta domyślnie ustawiana jest przez hostingodawcę  dla  wartości domyślnej która wystarcza na zwykłą stronę blogową. Jeśli nasza strona wykorzystuje wtyczki typu elementor wymagane jest zwiększenie odpowiednio memory limit. Zanim jednak to zrobimy sprawdźmy jaką wartość Memory Limit posiada nasza strona.

 

1. Tworzenie konta Google Search Console i weryfikacja rekordu

Do dostępu do usługi Google Search Console, będzie nam potrzebne tylko konto Google. Jeżeli takiego konta nie mamy to je tworzymy, jeżeli już jesteśmy posiadaczami takiego konta wystarczy się zalogować w swojej przeglądarce. Następnie musimy wybrać usługę która jest dla nas odpowiedniejsza.

 

Która usługe wybrać?

Teraz musimy wpisać adres naszej strony internetowej, w celu weryfikacji potwierdzającej, że dana strona internetowa należy do nas. Mamy do wyboru dwie opcje:

 

Domena: Jeżeli jesteś osobą, która posiada jedną stronę na jednej domenie, powinieneś wybrać właśnią tę usługę.


Prefiks adresu URL: Natomiast jeżeli jesteś osobą, która posiada kilka stron na sub-domenach, to tą opcja będzie idealna dla ciebie.

2. Jak dodać rekord TXT

Kolejnym krokiem będzie dodanie rekordu TXT, poprzez cpanel, a następnie zone editor. Rekord TXT to typ rekordu DNS, który jest wykorzystywany do weryfikacji naszego serwera

 

Logujemy się do cpanelu

Aby zalogować się do cpanelu  należy podać swoją nazwę domeny a następnie po „/” dopisać „cpanel” np. naszadomena.pl/cpanel

 

Wybór zone editor

Jeżeli już pomyślnie zalogowaliśmy się do naszego cpanelu, następnym krokiem będzie wykorzystanie naszego paska wyszukiwania i wpisania „Zone editor”. Teraz klikamy „Manage” a następnie dodajemy rekord TXT.

 

 

 

 

Teraz musimy uzupełnić poniższe pola. 

W miejscu Valid zone name – podajemy nazwę naszej domeny po której wstawiamy kropkę.  Typem rekordu jest rekord TXT.  Treść rekordu należy dodać w pole Text. 

Po wszystkim klikamy Save changes.

3.Weryfikacja rekordu

Następnie należy zweryfikować rekord w Google Search Console. Jeśli pojawi się problem z weryfikacją, należy spróbować ponownie. Czas na spropagowanie rekordu może wynosić do 48h.

 

4.Co po weryfikacji?

Czyli jak zgłosić strony do indeksowania

Na samym początku musimy poczekać aż roboty Google po odkryciu strony wciągną ją na listę indeksowania. Jeżeli strona jest odwiedzana i w miarę „popularna”, ten proces nastąpi szybciej. W wypadku odwrotnym ten proces może potrwać trochę dłużej. Wtedy możemy zastosować inne metody.

 

Indeksowanie strony z wykorzystaniem Google Search Console

Jest to jedna z najszybszych i najlepszych metod indeksacji, wystarczy po zalogowaniu do Google Search Console kliknąć przycisk odpowiadający za prośbę do indeksacji strony.

 

5. Mapa witryny

Mapa witryny jest w formacie xml. Jest to źródło adresów URL dla wyżej wspomnianych robotów indeksujących. Jeżeli nie będzie znajdywać się pod standardowym adresem sitemap.xml, bardzo możliwe, że robot nie odnajdzie naszej strony. Dlatego tak ważne jest jej dodanie.

 

Jak wygenerować mapę witryny

Tutaj z pomocą przychodzi nam strona https://www.xml-sitemaps.com/

 

 

Wpisujemy adres naszej strony tak jak na załączonym obrazku, a następnie klikamy

 

VIEW SITEMAP DETAILS  -> DOWNLOAD YOUR XML SITEMAP FILE

 

Następnie logujemy się na naszego cpanelu i tak samo jak w przypadku wyszukiwania „Zone editor” szukamy „File manager”, teraz klikamy public.html

 

 

Pozostało nam kliknąć „upload” i wgrać naszą sitemape, którą wcześniej pobraliśmy.

 

Wklejanie sitemapy w Google Search Console

 

 

Wklejamy tam link który powinien wyglądać tak:

 

http://www.przykladowastrona.pl/sitemap.xml

 

Dodawanie sitemapy przez wtyczkę – „Yoast SEO”

Istnieję też inna alternatywa dla generowania mapy witryny przez stronę w przeglądarce, mianowicie wyżej wspomniana wtyczka „ Yoast SEO”. Dodajemy ją jak każdą inną wtyczkę.

 

Link do wtyczki znajdziesz tutaj:  https://yoast.com/wordpress/plugins/seo/

 

 

Po zalogowaniu się do naszego panelu WordPress przechodzimy do paska z lewej strony. Wybieramy: Wtyczki -> Dodaj nową -> Wyszukujemy „Yoast SEO” -> po zainstalowaniu aktywujemy naszą wtyczkę -> wybieramy ją z naszego menu z lewej strony i przechodzimy do „Ogólne” następnie „Mapa strony XML”

 

 

Warto wspomnieć o tym, że jeżeli mieliśmy już inne sitemapy, powinniśmy je wyłączyć przez panel FTP. Inaczej wtyczka nie zadziała tak jak powinna i może napotkać problem.

 

Następnie po wejściu w „Mapy strony XML” powinniśmy mieć zaznaczoną opcję „Funkcjonalność map XML witryny. Jeżeli tak nie mamy – zaznaczamy. Teraz klikamy w podświetlony link:

 

Mapkę XML witryny możesz znaleźć tutaj: Mapa XML witryny

 

Jeżeli już kliknęliśmy w link, otworzy nam się strona z linkami do naszych sitemap, które dodajemy w ten sam sposób co przy 1 sposobie. Różnica jest taka, że tych linków jest więcej i musimy dodać każdy z nich. Dodane sitemapy będą aktualizowane automatycznie właśnie dzięki naszej wtyczce.

 

Potrzebujesz strony internetowej?

Zrobimy ją za darmo!

Czytaj więcej