Indeksowanie w Google – co zrobić, aby moja strona wyświetlała się w wyszukiwarce?
Wielu właścicieli stron internetowych zastanawia się: „Dlaczego, mimo posiadania strony od pewnego czasu, nie mogę jej znaleźć w wyszukiwarce?” Klucz do odpowiedzi leży w tym, że wyszukiwarka nie jest jeszcze świadoma obecności Twojej strony.
- 22 lutego, 2024
- Zaktualizowano 22 lutego 2024
Udostępnij wpis:
Aby strona stała się widoczna w wyszukiwarce, musi przejść proces indeksowania. Mówiąc prościej – podczas indeksowania roboty wyszukiwarki, takie jak te od Google, skanują zawartość strony, po czym dodają ją do bazy danych wyszukiwania.
Rozumiejąc, czym jest indeksowanie i jak działa, warto też poruszyć pewien specyficzny problem:
Jak dodać stronę do Google Search Console?
Musimy wykonać kilka kroków:
- Tworzenie konta Google Search Console
- Dodanie rekordu TXT do GSC
- Weryfikacja dodanego rekordu
- Dodanie mapy witryny
- Zgłoszenie poszczególnych podstron do indeksowania
Jeżeli przejdziemy pomyślnie przez te punkty, nasza strona powinna zostać zaindeksowania – a co z tym idzie, będzie wyświetlać się jako wynik wyszukiwania w przeglądarce Google.
1. Tworzenie konta Google Search Console
Aby skorzystać z narzędzia Google Search Console, potrzebujesz jedynie konta Google. Jeśli jeszcze go nie posiadasz, trzeba je założyć. Jeśli już masz takie konto, wystarczy zalogować się w przeglądarce. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej dla nas opcji w ramach tej usługi.
Wybór “usługi”:
Teraz należy podać adres naszej witryny, aby potwierdzić, że jesteśmy jej właścicielami. Istnieją dwie metody weryfikacji:
Domena: Ta opcja jest idealna dla tych, którzy chcą zaindeksować wszystkie adresy w określonej domenie. Warto pamiętać że domenę podajemy bez przedrostka “http/https” oraz “/” na końcu
Prefiks adresu URL: Jeśli posiadasz strony, które posiadają różne prefiksy i chcesz zweryfikować tylko jeden, to będzie to idealne rozwiązanie dla Ciebie.
Rekomendowaną metodą przez nas jest zdecydowanie Domena. Wybór jej pozwala również na dokładniejsze śledzenie danych przez Google Search Console.
Wygenerowanie rekordu txt:
Musimy jeszcze wygenerować rekord TXT, który następnie dodamy do naszego konta. W tym celu podajemy nazwę domeny np. jak w naszym wypadku atwi.pl. W punkcie 1 powinniśmy wybrać “dowolny dostawca dns”. Kod który mamy w punkcie 4 musimy skopiować. Możemy to oczywiście zrobić później i przejść do nowej karty przeglądarki w celu zalogowania do naszego hostingu.
2. Dodanie rekordu TXT do naszego hostingu.
Kolejnym krokiem będzie dodanie rekordu TXT w naszym koncie hostingowym, przypisanym do domeny. Rekord TXT to typ rekordu DNS, który jest wykorzystywany do weryfikacji czy strona jest przypisana do określonego serwera.
Logowanie do DIRECT ADMINA:
Aby zalogować się do direct admina należy podać nazwę swojego serwera np: https://nova.getspace.us:2222/evo/. Informacje na jakim serwerze znajduje się twoja strona znajdziesz w wiadomości powitalnej po założeniu hostingu (na początku projektu). Znajdziesz tam również dane do logowania, które są niezbędne by wykonać ten krok.
Wybór sekcji DNS Managment:
Jeżeli już pomyślnie zalogowaliśmy się do naszego konta, następnym krokiem będzie dodanie rekordu txt do naszej strony. W tym celu wybieramy ikone DNS Managment.
Dodanie rekordu TXT do naszej strony:
Po kliknięciu w DNS Management pojawiają nam się różne rekordy. Nas interesuje jedynie dodanie nowego. W tym celu klikamy zielony przycisk “Add Record”.
Po kliknięciu pojawi nam się okienko. Naszym zadaniem jest ustawienie Record Type na “TXT”. Następnie w pole “Value” wklejamy otrzymany kod. Po wszystkim klikamy ADD i gotowe.
3. Weryfikacja rekordu TXT.
Następnie należy zweryfikować rekord w Google Search Console. Jeśli pojawi się problem z weryfikacją, należy spróbować ponownie. Czas na propagowanie rekordu może wynosić do 48h, jednak zwykle udaje się to zrobić od razu.
Ważne!!
Jeśli po jednej próbie weryfikacji, pojawi się błąd – spróbuj kliknąć “zweryfikuj” ponownie. Czasem hosting i GSC potrzebują chwili na komunikację i ponowienie prób kilkukrotnie pomaga.
4. Zgłaszanie strony do indeksowania
Na samym początku musimy poczekać aż roboty Google po odkryciu strony dodadzą ją na listę indeksowania. Jeżeli strona jest odwiedzana i w miarę „popularna”, ten proces nastąpi szybciej. W wypadku odwrotnym ten proces może potrwać trochę dłużej. Wtedy możemy zastosować inne metody.
Indeksowanie strony z wykorzystaniem Google Search Console
Jest to jedna z najszybszych i najlepszych metod indeksacji, wystarczy po zalogowaniu do Google Search Console kliknąć przycisk odpowiadający za prośbę do indeksacji strony.
5. Dodane mapy witryny do GSC - Jak wygenerować mapę witryny?
Mapa witryny to plik w formacie xml. Jest to źródło adresów URL dla wyżej wspomnianych robotów indeksujących. Jeżeli nie będzie znajdować się pod standardowym adresem sitemap.xml, bardzo możliwe, że robot nie odnajdzie naszej strony. Dlatego tak ważne jest jej dodanie. Poniżej przestawiamy 2 metody dodania mapy strony do GSC.
Metoda 1 – generowanie poprzez zewnętrzną stronę
Tutaj z pomocą przychodzi nam strona https://www.xml-sitemaps.com/
Wpisujemy adres naszej strony tak jak na załączonym obrazku, a następnie klikamy
VIEW SITEMAP DETAILS -> DOWNLOAD YOUR XML SITEMAP FILE
Następnie logujemy się na naszego hostingu i szukamy „File manager”.
Następnie wchodzimy do folderu Public_html. Pozostało nam kliknąć „upload” i wgrać naszą sitemapę, którą wcześniej pobraliśmy.
Dodanie sitemapy do Google Search Console
W panelu GSC przechodzimy do sekcji “Mapy witryn”. Następnie wklejamy link do naszej sitemapy i klikamy prześlij. Jeśli poprawnie wykonaliśmy upload naszej mapy to adres powinien wyglądać tak:
http://www.przykladowastrona.pl/sitemap.xml
Metoda 2 – Tworzenie sitemapy przez wtyczkę – “Rank Math”
Istnieje też inna alternatywa dla generowania mapy witryny przez stronę w przeglądarce, mianowicie wyżej wspomniana wtyczka „Rank Math”, którą dodajemy jak każdą inną wtyczkę. Jej zaletą jest możliwość wyłączania niechcianych map witryny ( np do sekcji my library gdzie znajdują się dane elementora).
Link do wtyczki znajdziesz tutaj: https://wordpress.org/plugins/seo-by-rank-math/
Po zalogowaniu się do naszego panelu WordPress przechodzimy do paska z lewej strony. Wybieramy: Wtyczki -> Dodaj nową -> Wyszukujemy „Rank Math” -> po zainstalowaniu aktywujemy naszą wtyczkę -> wybieramy ją z naszego menu z lewej strony i przechodzimy do Ustawienia mapy witryny”. Znajduje się tam mnóstwo sitemap. Wszystko zależne jest od wtyczek jakie są zainstalowane. Dla nas najważniejsze są strony wpisy i załączniki – gdy prowadzimy stronę. Natomiast jeśli mamy sklep to dodatkowo kategorie produktów oraz Produkty powinny zostać włączone “w mapie witryny”. Jeśli chodzi o wpisy to możemy je wyłączyć jeśli nie prowadzimy bloga. Wszystkie inne zakładki możemy wyłączyć, gdyż są zbędne.
W sekcji “główne” znajdziemy link do głównej sitemapy. Możemy go dodać do Google Search Console identyczną metodą, jak robiliśmy to w pkt 5 “Dodanie mapy witryny do GSC”.
Potrzebujesz strony internetowej?
Możemy ją dla Ciebie zrobić za darmo.
- Pokrywasz tylko hosting