Od stażysty do projektanta stron internetowych w 1 miesiąc: historia stażu Norberta

Od stażysty do projektanta stron internetowych w 1 miesiąc: historia stażu Norberta

Poświęcenie, motywacja i pasja to cechy, które mogą pomóc ci osiągnąć sukces w każdej karierze. Oto, jak Norbert wykorzystał je, aby zapewnić sobie posadę zaledwie po miesiącu praktyk.

Udostępnij:

Firma to ludzie, którzy ją tworzą. To dzięki ich poświęceniu i ciężkiej pracy firmy rozwijają się i prosperują. Kiedy Norbert zgłosił się na staż w Atwi, zespół postrzegał go jako młodego, entuzjastycznego człowieka, który chciał osiągnąć coś wielkiego jako projektant/developer stron internetowych. Od tego czasu Norbert udowodnił, że jest nieocenionym graczem zespołowym.

Poznaj historię Norberta, oraz jego drogę od stażysty do lidera zespołu.

Spis treści:

Mój przepis na sukces: Motywacja, pasja, determinacja i odrobina szczęścia

Moja podróż z Atwi rozpoczęła się w marcu 2021 roku. Znajomy powiedział mi, że aplikuje na praktyki, a ja zdecydowałem, że nie mogę przepuścić takiej okazji. Szczęście zadecydowało o tym, że się dostałem i od razu rozpocząłem program szkoleniowy.

Byłem bardzo podekscytowany możliwością spróbowania czegoś nowego. Moje wcześniejsze doświadczenie zawodowe nie było w ogóle związane z IT ani projektowaniem stron internetowych, uznałem, że rozpoczęcie od stażu będzie najlepszym posunięciem. Pomimo tego, że nie miałem wcześniejszego szkolenia w zakresie projektowania lub tworzenia stron internetowych, byłem chętny do nauki i zanim rozpocząłem praktyki, już aktywnie uczyłem się podstaw.

Kiedy już rozpocząłem praktyki, w pełni się w nie zaangażowałem i chyba moja motywacja i determinacja dały o sobie znać, ponieważ zaledwie miesiąc po rozpoczęciu stażu zaproponowano mi stanowisko w Atwi. 

Wsparcie i konstruktywna krytyka motywują do działania

Kiedy dołączyłem do Atwi, moim mentorem był Michał Iwanowicz, który jest naszym dyrektorem ds. projektowania stron internetowych. Nie był on jednak jedyną osobą, która mnie wspierała. Już od pierwszych dni zdałem sobie sprawę, że wszyscy w zespole służą pomocą. Bardziej doświadczeni koledzy zawsze chętnie odpowiadali na moje pytania i pomagali mi w rozwiązywaniu problemów.

Choć mój staż nie trwał długo, wspominam go bardzo dobrze, a to głównie ze względu na niesamowitych ludzi, z którymi pracowałem. Wynik mojego szkolenia zawdzięczam ludziom wokół mnie, ponieważ kiedy masz wsparcie, możesz poszerzać swoją wiedzę na tyle sposobów, na ile masz wokół siebie ludzi, którzy dzielą się z tobą swoimi spostrzeżeniami.

Oczywiście, na początku poświęciłem trochę czasu na projektowanie stron internetowych, ale z każdą kolejną zbudowaną witryną zdobywałem więcej wiedzy i umiejętności. W końcu, gdy zacząłem budować strony internetowe dla prawdziwych firm, byłem już nie tylko szybszy, ale także bardziej wykwalifikowany w tym, co produkowałem.

Konstruktywne komentarze, które otrzymywałem bezpośrednio od Project Managerów na tym etapie, pomogły mi poprawić i zrozumieć, jak produktywnie pracować z różnymi rodzajami ludzi.

3 najważniejsze lekcje, które wyniosłem ze stażu

Mocno wierzę, w to że nigdy nie przestanę się uczyć, zwłaszcza, że projektowanie stron internetowych ewoluuje bez przerwy. Ale jeśli mam spojrzeć wstecz na ten pierwszy miesiąc, to są to rzeczy, które być może najbardziej mnie ukształtowały.

  1. Cierpliwość jest kluczem do sukcesu i nigdy nie należy się poddawać, zwłaszcza w obliczu wyzwań!
  2. Jeśli nie jesteś czegoś pewien – nie bój się pytać. Im więcej pytań zadajesz, tym więcej wiedzy zdobywasz, a to zawsze jest korzystne.
  3. Klient ma zawsze rację, a tworząc produkt dla kogoś innego, musisz w pełni zaspokoić jego potrzeby i upodobania.

Wierzę, że jest to sposób myślenia, który pomógł mi pozostać na dobrej drodze i stawać się lepszym każdego dnia. Podczas stażu zdecydowałem, że chcę zostać profesjonalnym projektantem stron internetowych, więc uczyłem się cierpliwie, zadawałem pytania i pracowałem z klientami, nie narzucając im swoich pomysłów. Pod koniec stażu naprawdę czułem, że mam umiejętności, by robić to, co lubię najbardziej – tworzyć strony internetowe.

Staż to doświadczenie wzbogacające życie

Jak można się domyślić, jestem wielkim zwolennikiem praktyk. Oczywiście każdy musi znaleźć odpowiedni staż dla siebie. Osobiście posiadam doświadczenie z innymi stażami i mogę śmiało powiedzieć, że żaden z nich nie był tak zabawny i udany jak ten. Staż w Atwi dał mi pięć ważnych korzyści: doświadczenie w prawdziwym życiu, możliwość rozwijania swoich umiejętności, szansę na nawiązanie kontaktów z profesjonalistami z branży, zbudowanie portfolio i odkrywanie.

W Atwi miałem okazję tworzyć strony internetowe dla prawdziwych firm, a to naprawdę bezcenne doświadczenie, ponieważ mogłem zastosować to, czego się nauczyłem w rzeczywistych projektach. Pod koniec dnia nauka teorii i wykonywanie podstawowych zadań jest ważne, ale nie nauczysz się szybciej niż wtedy, gdy masz prawdziwy projekt dla prawdziwego klienta oczekującego naprawdę świetnej strony internetowej.

Praktyki są również świetne, ponieważ oferują możliwość rozwijania umiejętności pod okiem profesjonalistów. Obecnie istnieje wiele kursów online, z których można wybierać, ale nic nie przebije stażu, w którym masz dedykowanego mentora, który może odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania i udzielić porady. A jeśli możesz odbyć staż razem z innymi osobami, masz również niesamowitą szansę na budowanie relacji z dobrze zapowiadającymi się profesjonalistami.

Ostatecznie, na najbardziej podstawowym poziomie, dobry staż umożliwia zbudowanie portfolio (lub CV), co jest niezbędne przy poszukiwaniu pracy. Możesz także zbadać dziedziny, które Cię interesują i zdecydować, czy chcesz kontynuować ścieżkę kariery, którą może wyznaczyć staż.

Mój staż w Atwi zdecydowanie pomógł mi zbudować profesjonalne portfolio, zdobyć praktyczne doświadczenie, nauczyć się rozwiązywać problemy przy użyciu metodycznego podejścia, a także ćwiczyć skuteczną komunikację. Są to lekcje, które mogę wykorzystać w każdej sytuacji życiowej.

Od stażysty do lidera zespołu

Dziś jestem pełnoetatowym projektantem stron internetowych w Atwi. W sierpniu 2023 r. awansowałem również na kierownika zespołu, co oznacza, że nadzoruję pracę naszych stażystów zajmujących się projektowaniem stron internetowych.

Kariera Norberta w Atwi od 2021 roku
Kariera Norberta w Atwi od 2021 roku

Zazwyczaj zaczynam dzień od sprawdzenia pracy moich podopiecznych. Sprawdzam ich postępy i dzielę się informacjami zwrotnymi, aby skierować ich na właściwą drogę. Ostatecznym celem jest upewnienie się, że stażyści uczą się, a klienci są zadowoleni z końcowego rezultatu.

Gdy już się tym zajmę, sprawdzam opinie klientów, nad których stronami pracuję osobiście. Jeśli wymagane są poprawki, upewniam się, że są one wdrażane szybko i skutecznie. Następnie przechodzę do nowych projektów. Korzystając z formularzy przesłanych przez naszych klientów, zaczynam budować ich witryny biznesowe i e-commerce.

W międzyczasie jestem zawsze gotowy do pomocy innym. Niezależnie od tego, czy mam kilka pytań od stażystów, którzy potrzebują wskazówek dotyczących projektowania stron internetowych, czy też kolega chce przeprowadzić burzę mózgów, jestem tam, aby słuchać i doradzać. Naprawdę doceniam środowisko pracy oparte na współpracy, a w Atwi często organizujemy konkursy, które prowadzą do grupowych wyjść, w tym lunchów, paintballa lub kręgli. To zawsze coś innego i ekscytującego.

Ogólnie rzecz biorąc, żaden dzień w Atwi nie jest taki sam. Każde zadanie jest inne i choć wygodnie jest pracować nad czymś, w czym jest się już świetnym, to ambitne zadania są zwykle tymi, w których szukam możliwości rozwoju. Ponadto, chociaż osobiście wolę pracować zdalnie, lubię przychodzić do biura raz w tygodniu, aby spotkać się ze wszystkimi osobiście i rozwiązywać problemy twarzą w twarz.

Integracja to przyszłość

Aby rozpocząć karierę w branży projektowania stron internetowych, nie trzeba już posiadać wykształcenia ani rozległego doświadczenia. Jeśli tylko masz chęć do nauki, możesz zapisać się do programu stażowego, który oferuje zarówno szkolenia, jak i możliwość zbudowania portfolio rzeczywistych projektów.

Myślę, że krajobraz staży będzie się nadal zmieniał w przyszłości, aby oferować więcej możliwości każdemu, kto jest pasjonatem zdobywania umiejętności. Uważam również, że staże zmienią się, gdy sztuczna inteligencja stanie się bardziej zintegrowana z naszym codziennym życiem. Na przykład, algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego mogłyby pomóc w dopasowaniu stażystów do odpowiednich możliwości poprzez analizę umiejętności, zainteresowań i celów zawodowych.

Chciałbym również zobaczyć staże oparte na projektach, w których stażyści pracują nad konkretnymi zadaniami, aby zdobyć praktyczne doświadczenie, pomagając jednocześnie firmom w osiąganiu ich celów. Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że w nadchodzących latach firmy zaczną bardziej inwestować w staże. W końcu mogą one pomóc w pozyskaniu wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Bez wątpienia staże powinny również koncentrować się na różnorodności i integracji, aby przyciągać talenty z różnych środowisk. A firmy powinny przyjąć hybrydowe modele pracy, aby zapewnić możliwości zarówno staży osobistych, jak i zdalnych. To najprostszy sposób na zapewnienie inkluzywności i umożliwienie wszystkim na całym świecie przejęcia kontroli nad swoją karierą!

Historia Norberta Dowgierta, Web Designera w Atwi, Październik 2023.

Zainteresowany karierą w Atwi? Być może czekamy właśnie na Ciebie!

Potrzebujesz strony internetowej?

Możemy ją dla Ciebie zrobić za darmo.

OPINIE KLIENTÓW

Ocena: 4.9 I 340 opinii