Jakie czcionki wybrać na stronę internetową?

jakie czcionki wybrać na stronę

Jakie czcionki wybrać na stronę internetową?

Czcionek w internecie można znaleźć całą masę, od eleganckich, przez pisane odręcznie, po bardzo proste. W tym artykule poznasz jakie czcionki wybrać na stronę.

Wiele osób wybiera proste i minimalistyczne czcionki, które oddają styl i elegancję danego biznesu. Istnieją też takie branże, w których ważne jest ciepłe, wesołe nastawienie i wtedy z pomocą przychodzą czcionki bardziej ekspresywne. Przyjrzyjmy się co bank darmowych czcionek Google ma do zaoferowania.

Udostępnij wpis:

jakie czcionki wybrać na stronę

Spis treści:

Jakie czcionki wybrać na stronę? – inspiracja vs. czytelność

Stojąc przed wyborem idealnej czcionki do projektu, często zastanawiasz się, co jest ważniejsze: inspiracja klienta czy czytelność tekstu? Jak balansować pomiędzy kreatywnością, a funkcjonalnością. Przeanalizujmy najlepsze czcionki Google i znajdźmy odpowiedź.

Poniżej znajdziesz czcionki z polskimi znakami, które są dostępne za darmo w Google. Wybrałem kilkadziesiąt najlepszych, ładnych i fajnych czcionek.

Czcionki uniwersalne – świetnie komponujące się z większością biznesów

Czcionki uniwersalne są najczęściej wybierane spośród wszystkich dostępnych w Google. W większości są bardzo proste i nadają się do większości branży.

Montserrat – klasyk klasyków

Czcionka Montserrat to prawdziwy klasyk. Często, gdy trudno klientom zdecydować się na jakąś konkretną czcionkę, wybierają właśnie tą, sam także często im ją polecam.

Zapytasz dlaczego akurat Montserrat? Cechuje się elegancją i prostotą, nadaje się do branży budowlanej, architektury, spa i mnóstwa innych branży. Zdecydowane zalety tej czcionki to:

 • Prostota – niezależnie gdzie użyjesz tej czcionki – w zwykłym nagłówku, w tekście, w akcentowanych nagłówkach – zawsze zachowuje styl i elegancję.
 • Elastyczność – poprzez zmianę grubości tej czcionki, możesz dostosować ją nawet do strony o tematyce sportowej, nadając jej dynamizm i wyrazistość odpowiadającą energii sportowych wydarzeń.

Jest to zdecydowany lider wśród najczęściej używanych czcionek, według wielu serwisów internetowych opisujących ją jako “najbardziej czytelną czcionkę” i “najlepszą czcionkę webową 2023”.

TO NIE CHUCK NORRIS PISAŁ ✍️
MONTSERRATEM. TO MONTSERRAT PISAŁ
CHUCKIEM NORRISEM. 👊

Poppins – elegancja sama w sobie

Najczęściej używana czcionka w branżach digital marketing i beauty. Uniwersalna czcionka Poppins posiada szeroki zakres wag, przez co internauci tak chętnie z niej korzystają. Jest prosta, zaokrąglona i przez wielu nazywana “najlepszą czcionką” także wśród naszych stażystów.

Co ją wyróżnia na tle innych czcionek z polskimi znakami:

 • Nowoczesność – czcionka była chętnie wykorzystywana przez projektantów stron w 2023 roku i wszystko wskazuje na to, że będzie także TOP 5 czcionką w 2024.
 • Czytelność – dłuższe bloki tekstu na stronie? Poppins sobie z tym poradzi. Slogany? Też świetnie się nada. Niezależnie do czego jej potrzebujesz, zawsze masz gwarancję czytelności tekstu.

W Atwi wielu naszych klientów prosi o tę właśnie czcionkę i zawsze są w pełni zadowoleni z jej zastosowania i finalnego wyglądu na stronie.

Roboto – prostota i minimalizm

Nie kojarzę drugiej tak minimalistycznej czcionki jak Roboto, która jednocześnie zachowuje elegancki wygląd. To jedna z najbardziej rozpoznawanych czcionek Google na świecie, jej mechaniczna sztywność łączy się z naturalnymi krzywymi, co daje niebywały efekt. Zapewnia czytelność nawet przy małych rozmiarach czcionek.

Za pomocą czcionki Roboto możesz przekazać emocje, które pasują do Twojego biznesu:

 • Minimalizm – czcionka nie musi posiadać fajerwerków, aby zachwycać. Część klientów to doceni.
 • Prostota – patrząc na czcionkę Roboto, od razu można rozpoznać, że strona jest zaprojektowana w stylu minimalistycznym, gdzie czytelność i klarowność treści postawiono na pierwszym planie.

Roboto to jedna z najbardziej podstawowych czcionek z polskimi znakami, a wiele osób kojarzy ją również z systemem Android, w którym ta czcionka jest wyświetlana domyślnie.

Czcionki pisane odręcznie

Jeśli prowadzisz cukiernię lub biznes ślubny, to pewnie zastanawiasz się jakie czcionki pisane odręcznie wybrać na swoją stronę? Które z nich są ładne, a jednocześnie odpowiednio czytelne? Jeśli przeszukujesz internet w poszukiwaniu odpowiedniej, to zauważyłeś pewnie, że większość nie posiada polskich znaków. Specjalnie dla Ciebie wybrałem trzy czcionki z polskimi znakami.

Send Flowers – idealna czcionka na stronę kwiaciarni

Odręcznie pisana, kwiatowa czcionka. Tak można opisać czcionkę Send Flowers, która ze względu na swój krój nadaje się do wielu branży wymagających artystycznych, ładnych czcionek. Prowadzisz studio fotograficzne? Możesz użyć tą czcionkę na eleganckie nagłówki. Jesteś konsultantem ślubnym? Ozdób swoją stronę najlepszą czcionką w swoim rodzaju. Wyróżnij się od konkurencji, która często nieświadomie stosuje czcionki ozdobne bez polskich znaków!

Srisakdi – ozdobna czcionka dla wymagających

Elegancka jedynie przy pisaniu zwykłych zdań, zupełnie nie nadaje się do pisania dużymi literami (zresztą jak większość czcionek pisanych odręcznie). Warta uwagi dla konsultantów ślubnych i fotografów.

Dancing Script – uniwersalna czcionka odręczna

Można ją użyć w wielu projektach, zaczynając od salonu kosmetycznego, przez bloga projektanta wnętrz po branżę ślubną.

Czcionki branżowe – dostosowane konkretnie pod Twój typ działalności

Czcionki branżowe to najczęściej używane czcionki z polskimi znakami, które wykorzystuje zdecydowana większość przedsiębiorców w Polsce. Skąd o tym wiem? Wystarczyło sprawdzić kilku największych graczy na rynku. Sprawdziłem z jakich czcionek korzystają i oto kilka najważniejszych wyników:

 • bielenda.com (Montserrat)
 • allegro.pl (Roboto i Open Sans)
 • mediaexpert.pl (Poppins i Roboto)
 • marekbialy.pl (Raleway)
 • wedding.pl (Cormorant Garamond i Nunito)
 • weselezklasa.pl (Muli i Playfair Display)
 • taniekartki.com (Poppins)

Czcionki na stronę architekta

W architekturze ważne są proste kształty. Dlatego w tej branży najlepiej sprawdza się czcionka Darker Grotesque oraz Montserrat o cienkiej grubości np. 200.

czcionki na stronę architekta

Czcionki na stronę salonu fryzjerskiego lub kosmetycznego

W tej branży przydadzą się czcionki ładne i faliste. Do tekstów na stronie można użyć czcionki Bellota Text, która przyciąga oko, a jednocześnie wygląda bardzo schludnie. W nagłówkach warto będzie zastosować Meriendę, która nada idealny efekt lekkiego falowania (zupełnie jak na włosach naszych klientek).

czcionki na stronę fryzjera

Czcionki na stronę radcy prawnego lub adwokata

W poważnych sprawach potrzebne są i poważne czcionki. Odpowiednią estetykę mogą nam zapewnić Playfair Display, Lora i Baskervville.

czcionki na stronę radcy prawnego lub adwokata

Czcionki na stronę marketingową

W marketingu czcionki muszą być przede wszystkim funkcjonalne, a najlepsze będą takie, które posiadają szeroki zakres grubości. Pod tą branżę zdecydowanie polecam czcionkę Jost, Jura, League Gothic. Są one zupełnie różne. Wszystko zależy od tego jakie usługi oferuje Twoja firma.

czcionki na stronę marketingową

Czcionki na stronę fotografa lub twórcy wideo

Tworzenie unikalnych, artystycznych i profesjonalnych zdjęć, będzie wymagało odpowiednio komponujących się z nimi czcionek. EB Garamond i Kaushan Script to czcionki z polskimi znakami, które najlepiej komponują się z większością zdjęć natury, ludzi i wydarzeń np. wesel.

czcionki na stronę fotografa lub twórcy wideo

Czcionki dla przedszkola lub do kreatywnych projektów

Amatic SC jest drobną czcionką, dobrze widoczną i wesołą. Świetnie komponuje się ze zdjęciami rysunków wykonanych przez dzieci. Z kolei czcionka Bangers w stylu komiksowym, jest nie tylko ciekawa, ale i budząca entuzjazm (często wykorzystywana także na stronach twórców kreatywnych pomysłów).

czcionki na stronę przedszkola lub do kreatywnych projektów

Czcionki na stronę copywritera lub SEOwca

W tej branży przydadzą się zarówno kreatywne, jak i proste czcionki. Z tych kreatywnych najlepsze będą: Bebas Neue (ze względu na majuskuły, których możemy użyć do wyróżniania tytułów) oraz Bungee (dodające nieco humorystycznego stylu). Z prostych czcionek warto postawić na sprawdzony klasyk Open Sans, który przy słowie pisanym sprawdza się od lat bardzo dobrze. Z kolei czcionka Cabin poprzez swój miękki wygląd może zachęcić większą ilość użytkowników do czytania naszych tekstów. I co najważniejsze dla polskich copywriterów, wszystkie te czcionki posiadają polskie znaki.

czcionki na stronę copywritera lub SEOwca

Czcionki na stronę konsultanta ślubnego

Elegancja czcionki Cormorant Garamond nada odpowiedniego wyglądu nagłówkom, a Mulish czytelności wszystkim ważnym tekstom na stronie.

czcionki na stronę konsultanta ślubnego

Czcionki na stronę projektanta wnętrz

W tej branży najlepiej wyglądają cienkie czcionki, które porywają swoją prostotą. Do takich należą Sora i Quicksand. Świetnie komponują się ze zdjęciami 3D. Pozwalają przygotować projekty w stylu boho. Są minimalistyczne.

czcionki na stronę projektanta wnętrz

Czcionki na stronę o sporcie

W sporcie sprawdzą się najlepiej dwie czcionki: Oswald i klasyk Montserrat w grubości 600. Ta pierwsza szczególnie nada się na sportowego bloga, ale też będzie świetnym rozwiązaniem dla siłowni, a Montserrat jak już wcześniej pisałem jest czcionką uniwersalną, która w grubości 600 wpasuje się do branży sportowej idealnie.

czcionki na stronę o sporcie

Czcionki na stronę restauracji

Przedstawienie dobrego jedzenia łączy się z dobrze dobranymi czcionkami. Dla restauracji świetnym rozwiązaniem będą czcionki Kurale i Lemonada. Warto zdecydować się na tą, która lepiej odwzorowuje styl naszego lokalu.

czcionki na stronę restauracji

Czcionki na stronę aktora lub lalkarza

Sztuka aktorska potrzebuje odpowiedniego jej wyrażenia. W postaci czcionek z polskimi znakami Marcellus i Aboreto, możemy wyrazić tę sztukę najlepiej.

czcionki na stronę aktora lub lalkarza

Czcionki na stronę artysty

Nie musisz się dłużej zastanawiać jakie czcionki wybrać na stronę artysty! Poniżej znajdziesz 4 różne style, które możesz dobrać do dzieł, które tworzysz.

czcionki na stronę artysty

Czcionki na stronę o detailingu samochodowym

Posiadasz niezwykłą pasję do samochodów i chcesz podzielić się nią z innymi wykonując profesjonalne usługi detailingu? Czcionki Goldman, Maven Pro i Lato pomogą Ci dostosować styl Twojej strony do tej branży.

czcionki na stronę o detailingu samochodowym

Czcionki na bloga o grach komputerowych lub sesjach RPG

Jesteś miłośnikiem gier? Często trzeba się nieco naszukać, by znaleźć odpowiednie czcionki na stronę lub bloga o tej tematyce. Dla tej branży i do sesji RPG najbardziej polecam czcionkę Amarante, Cinzel (choć bywa używana w branży ślubnej, to nadaje się do tworzenia opisów postaci), Eagle Lake, Texturina.

czcionki na stronę o grach komputerowych lub sesjach RPG

Czcionki na stronę psychologa

W tej branży potrzebne są czcionki proste, spokojnie przekazujące informacje. Nunito jest czcionką zaokrągloną i bardziej miękką, z kolei Manrope wygląda nieco bardziej prosto, jednak jest niezwykle skuteczna w przekazie i czytelności.

czcionki na stronę psychologa

Czcionki na bloga podróżniczego

Podróże to odkrywanie świata. Prowadząc bloga podróżniczego będziesz potrzebować czcionek w odpowiednim stylu. Raleway pomoże Ci dostosować styl do safari, wycieczek, podróży morskich lub lądowych.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze czcionki? – 3 najważniejsze porady

Czcionka nie jest tylko kolejnym elementem, który należy wybrać na stronę. Jest wizytówką Twojej firmy. Będzie reprezentować Twój biznes 24 godziny/7 dni w tygodniu. Warto więc wiedzieć, na co konkretnie zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Zadbaj o czytelność i rozmiar czcionki

Priorytetową wartością, którą należy się kierować przy wyborze czcionki jest jej czytelność. Wygląd jest drugorzędny. Zbyt ściśnięte, pstrokate i ekstrawaganckie czcionki nie będą czytelne (co najwyżej w nagłówkach, ale pod żadnym pozorem nie wolno ich używać w zwykłym tekście). Warto ustawić odpowiednie odstępy między wierszami oraz koniecznie pilnować obecności polskich znaków.

Rozmiar czcionki należy dobrać odpowiednio większy dla nagłówków, stopniując od najważniejszego do najmniej istotnego. Dla tekstów należy utrzymać wielkość od 14px do 20px w zależności od wybranej czcionki.

DOBRA CZCIONKA ✍️
TO CZYTELNA CZCIONKA
WYGLĄD DOPIERO NA DRUGIM PLANIE 👀

Przekaż emocje swojego biznesu

Czcionka może też przekazywać emocje (pozytywne jak i negatywne). Podczas jej wyboru warto więc się zastanowić, co powinni czuć użytkownicy wchodząc na Twoją stronę internetową. Jeśli bezpieczeństwo, to z pewnością plusem tutaj będą proste czcionki. Jeśli radość, to czcionki kreatywne itd.

Zwróć uwagę na spójność i nie przesadzaj z ilością

Ważne jest, by nie kombinować zbyt wiele z czcionkami. Zdarza mi się znajdować strony, które mają zastosowane 5 różnych czcionek o 10 różnych grubościach. Nie tędy droga. Czcionki na stronę internetową powinny być spójne tj. na całej stronie powinny zostać użyte tylko te wybrane w odpowiedniej strukturze. Dwie czcionki na stronę w zupełności wystarczą.

💡 Podsumowanie

W tym artykule poznałeś/aś:

✔️ najlepsze czcionki uniwersalne, pisane odręcznie, ozdobne, branżowe oraz najczęściej używane, a także mnóstwo świetnych czcionek z polskimi znakami.

✔️ jakie czcionki wybrać na stronę internetową

✔️ ile czcionek najlepiej użyć na stronie?

Nie jesteś pewny/a jakie czcionki wybrać na Twoją stronę? Pomożemy Ci wybrać odpowiednie, zaznacz tylko odpowiednią opcję w formularzu informacyjnym.

Potrzebujesz strony internetowej?

Możemy ją dla Ciebie zrobić za darmo.

OPINIE KLIENTÓW

Ocena: 4.9 I 340 opinii